Über SpArx Design

Billur Damla Üfler, M.A.

Yüksek Mimar, Kurucu

Tobias Speck, M.Sc.

Yüksek Mimar, Kurucu

Tolga Özdemir, M.Sc.

Yüksek Mimar, Proje Mimarı

Gökcen Köseli, M.Sc.

Yüksek Ic Mimar, Aydınlatma Danışmanı

1990 yilinda Antalya dogdu. Orta ögrenimini Antalya‘da tamamlamasinin ardindan, yüksek ögrenimine Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlik Fakültesi‘nde basladi.

2014 yilinda Mimarlik Lisans, Sehir ve Bölge Planlama yandal programlarindan mezun oldu. Lisans egitimi boyunca Erasmus yurtdisi programi olmak üzere, ulusal ve uluslararasi bircok atölye egitimleri ve yarismalara katildi. Staj egitimlerini Istanbul, Frankfurt sehirlerinde cesitli mimari ofislerde gerceklestirme sansi buldu. Ayni zamanda Izmir’de MartiD Mimarlik’ta bir yillik is tecrubesi kazandi ve 2014 yilinda Freelance olarak Antalya’da ic mimarlik ölcegindeki cesitli projelerin tasarim/uygulama asamalarini üstlendi.

Yüksek lisans egitimine 2014 yilinda Almanya‘da Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi‘nde (ABK) basladi. Yüksek lisans egitimini boyunca Almanya Federal Hükümeti tarafindan desteklenen Daad tarafindan ‚Sanatci Bursu’ almaya hak kazandi. 2015 yilinda Yapi Teknolojileri kürsüsünde Sürdürülebilirlik konusu üzerine yazdigi teziyle ABK ‚dan Yüksek Mimar olarak derecesiyle mezun oldu.

2015 yilindan itibaren Stuttgart‘ta cesitli mimarlik ofislerinde tecrube kazanmistir. Suana kadar Almanya’nin Berlin, Frankfurt, Ludwigsburg gibi cesitli sehirlerinde devam eden ticari-konut, egitim kampüsü, ögrenci yurdu, kres gibi bircok farkli ölcekte projelerin yarismaya hazirlik, tasarim ve uygulama asamalarini üstlenmistir. Türkiye’de Antalya Mimarlar Odasi’na ve Almanya’da ise Baden-Württemberg Mimarlar Odasi‘na (AKBW) kayitli yüksek mimar olarak mesleki hayatina devam etmektedir.

Agirlikli olarak enerji tasarruflu kamusal yapilar, AHSAP MODULER MIMARI VE EGITIM yapilari üzerine calismakta olup, ayni zamanda mesleki kariyerine DGNB ‚deki (Deutsche Gesellschaft Nachhaltiges Bauen) EGITIMLERINE DEVAM ETMEKTE ve AYNI ZAMANDA MIMARIDE SÜRDÜRÜLEBILIRLIK PRENSIPLERI ÜZERINE DANISMANLIK YAPARAK DEVAM ETMEKTEDIR.

1988 yilinda Karlsruhe sehrinde  dogan Tobias Speck, 2009 yilinda yüksek ögrenimine Karlsruhe Teknoloji Enstitusu’nde (KIT) basladi. 2012 yilinda lisans ve 2015 yilinda yüksek lisans derecesiyle mezun oldu.

Staj egitimini gerceklestirdigi Wacker Ingenieure’de, 6 yillik lisans ve yüksek lisans egitimi boyunca asistan olarak calisma DENEYIMI EDINDI. Yüksek lisans egitimi sirasinda staj deneyimi kazandigi WERNER SOBEK DESIGN OFISINDE KARIYER HAYATINA BASLAYAN SPECK, HAMBURG, STUTTGART, AALEN, CHEMNITZ, DUBAI, MOSKOVA GIBI DÜNYANIN FARKLI SEHIRINDE DEVAM EDEN PROJELERDE PROJE YÜRÜTÜCÜLÜGÜ YAPMA SANSI BULDU. AYRICA STUTTGART UNIVERSITESI ILE ORTAK YÜRÜTÜLEN DENEYSEL YÜKSEK KATLI PROTOTIP PROJESINDE SANTIYE SEFLIGINI ÜSTLENDI. Almanya´da uygulanan olan proje degerlendirme üzerine HOAI konusunda tüm yapi fazlarini tecrube edindi.

BUGUNE KADAR AGIRLIKLI OLARAK KÖPRÜ, TREN ISTASYONU, ALISVERIS MERKEZI, PARAMETRIK CATI/UST ÖRTÜ VE OTOBUS TERMINALI PROJELERINDE YER ALMIS OLUP, MIMARI MESLEKI KARIYERINE PARAMETRIK TASARIM VE BIM KORDINATORLUGU ALANLARINDA UZMANLASARAK DEVAM ETMEKTEDIR. Almanya’da Baden-Württemberg Mimarlar Odasi‘na (AKBW) kayitli ‚Mimar‘ üyesidir.

1994’te Antalya’da doğdu. Özel Antalya Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans eğitimine başladı. Lisans sürecinde Şehir ve Bölge Planlama bölümünden de dersler alıp Erasmus öğrenim hareketliliği ile Münih Teknik Üniversitesi’de bir yıl geçirdi.

Ofis ve şantiye stajlarının yanısıra İTÜ ARI Teknokent bazlı bir yeşil bina danışmanlık şirketinde staj yapıp mezun olduktan sonra aynı alanda serbest olarak çalışmaya devam etti.

2018’de Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yapı Teknolojisi yüksek lisans programına başladı. Şehir altyapıları ve çevre alanında, çevresel sürdürülebilirliği gözeten disiplinlerarası bir ekiple birlikte ve Bahama Üniversite’siyle iş biriliği içinde 2019 Dorian kasırgasının etkilerini azaltmaya yönelik akademik bir çalışma yapma imkanı buldu. Yüksek Lisans tezini Mimarlıkta Bilişim kürsüsünde yazdı ve binaya entegre fotovoltaik sistemlerin maliyet-etkinliğini değerlendirmeyi sağlayan bilgisayımsal bir araç geliştirdi.

2020 yilindan itibaren Mimarlar Odası’nın üyesi bulunduğu Antalya’da mimarlık, sürdürülebilirlik ve bilişim alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. 

Gökcen Köseli, 1990 yılında Denizli’de doğdu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlamasının ardından, Yüksek öğrenime İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde başladı. 2012 yılında İsveç’te Lund Üniversitesinde erasmus programıyla bir dönem eğitim gördü. 2013 yılında mezun olduktan sonra Delta Mobilya firmasından ürün tasarımı ve iç mimari projelerde 2 sene çalıştı. Daha sonra yine İstanbul Teknik Üniversitesi’nin uluslararası iç mimari master programında ( IMIAD) masterını tamamladı. Eğitim hayatı boyunca, ulusal ve uluslararasi bircok atölye egitimleri ve yarismalara katildi.

Master egitimi sırasında Almanya’da Nimbus GmbH Aydınlatma firmasında önce staj daha sonra tam zamanlı olarak çalışmıştır. Master tezi ‘Human Centric Lighting Design Concept in Office Interiors’ daha sonra makale olarak 2019 İstanbul Aydınlatma fuarında gerçekleşen 12. Ulusal Aydınlatma Kongresinde sunuldu ve yayınlandı.

2018 yılından beri Almanya’da XAL GmbH firmasında İç Mimari Aydınlatma Tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Bunun yanısıra freelance olarak Projeler için İç Mimari ve Aydınlatma Tasarımı danışmanlığı yapmaktadır.